Fuglejagt i Sydafrika

Fuglejagt i Sydafrika

Vi kan tilbyde topkvalitet fuglejagt i Sydafrika på de bedste jagtområder i Free State. Phillip råder over 3 farme i henholdsvis Kroonstad, Welkom & Bloemfontain og medmindre man ønsker et specielt område pga. indkvarteringen, så bestemmer han sig umiddelbart, inden man kommer, alt efter hvor fugletrækket er bedst. Her jages i solsikkemarkerne i perioden april – maj – juni, hvor der findes store koncentrationer af Duer.

Potentielle vildtarter:
Hvornår vil du afsted?
Antal jægere
4 dages ophold med helpension i dobb.værelse
3 dages fuglejagt med fri afskydning af duer
Professionelle jagtguider, jagtlicens
Al transport under jagten
Daglig vaskeservice
Se komplet prisoversigt

DKK  13.275

pr. person
Få et tilbud

Reviret

Indkvartering

Priser

Downloads

Reviret

Vi kan tilbyde topkvalitet fuglejagt i Sydafrika på de bedste jagtområder i Free State. Phillip råder over 3 farme i henholdsvis Kroonstad, Welkom & Bloemfontain og medmindre man ønsker et specielt område pga. indkvarteringen, så bestemmer han sig umiddelbart, inden man kommer, alt efter hvor fugletrækket er bedst.
For at have lidt forståelse for afstanden mellem de revirer vi arbejder med, er der til Kroonstad 215 km fra Johannesburg, Welkom 285 km fra Johannesburg og/eller ved Bloemfontein 425 km fra Johannesburg.  Jagtdistriktet udvælges af den professionelle hunter, idet kundens ønsker om arrangementstype, vildtarter m.v. sammenholdes med lokale forhold på de forskellige farme, størrelsen varierer fra ca. 4-8.000 ha.

Her jages i solsikkemarkerne i perioden april – maj - juni, hvor der findes store koncentrationer af Duer. Men som i resten af verdenen har vejret også ændret sig i Syd Afrika og vi har de seneste år været udfordret med meget regn eller total tørke, hvilket har været en udfordring jagtmæssigt, så jeg vil helst sælge det som en god duejagt i England med mulighed for virkelig at banke et hul i jorden.

Jagten foregår i solsikkemarker, hvor der trækker tusindvis af duer. Højsæsonen for duejagten er fra midten af marts og frem til midten af juni. Det er derfor afgørende, at jagten finder sted i denne periode, hvor der er solsikker, som er modne og mulighederne for de bedste resultater er optimale. Duejagten kan i perioden 1. maj til 31. august kombineres med jagt på ænder, gæs og Frankoliner mod betaling af et mindre tillæg pr. dag. Almindelig gode resultater for grupper på 2-8 jægere på en 3 dages jagt ligger erfaringsmæssigt på 1.000 – 3.000 fugle for gruppen, iblandt endnu flere, men det er vilde fugle, så vejret har også stor indflydelse, der kan forekomme dage med 50 fugle pr. mand også.

Indkvartering

Indkvarteringerne finder sted i nybygget eller ny renoverede lodger i god kvalitet, alle som er beliggende  i udkanten af byen tæt ved jagtområderne. Der er 3 til 8 dobbeltværelser og alle er selvfølgelig med bad og toilet.

Afhentning og transport tilbage til lufthavn i Johannesborg vil blive arrangeret af vores samarbejdspartner. Al transport i forbindelse med jagten er inkluderet i arrangementet.

Priser

Prisberegning pr. jæger v/min 2 jægere:

3 dages fuglejagt med fri afskydning af duer
4 dages ophold med helpension i dobbeltværelse,
drikkevarer inklusiv øl og vin i moderate mængder,
professionelle jagtguider, jagtlicens,
al transport under jagten, samt daglig vaskeservice
Pris i alt pr. jæger v/ min 2 jægere....... DKK   13.275,-

Prisberegning pr. ikke jagende ledsager:
4 dages ophold med helpension.
Pris i alt pr. ledsager.......................... DKK    5.960,-

Eventuelle tillæg:

Transport fra og til lufthavnen i Johannesburg
1 bil (maks. 3 jægere i bilen) .............. DKK    3.155,-
Enkelt værelse pr. nat ........................ DKK       250,-
Ekstra due jagt dag ...........................  DKK    3.295,-
1 dags trofæjagt 1:1 ............................ DKK    3.675,-
Turistdag uden kørsel*........................ DKK    1.775,-
Fly fra DK til Johannesburg ca. .......... DKK    5.500,-
VIP våbenpapir i lufthavn pr. mand .... DKK     1.625,-
Våben på fly pr. vej ca.€75,- ............... DKK       565,-
Leje af haglgevær el. riffel pr. dag ...... DKK       810,-
Administrationsgebyr ......................... DKK       280,-
Han råder over Beretta Silver Pigeon, forskellige Fair,
Winchester og en Breda.
*= Kørsel på turistdage afregnes med R5,5 pr. km

Eventuelle tillæg:

Haglgevær ammunition pris pr. kasse kal. 12-28gr 7ér
med 250 stk.  p.t. ca. R2800 = cirka DKK 4,48 pr. stk.
Drikkepenge ca. €30,- pr. dag pr. mand
Alkoholiske drikke udover øl og vin,
eventuelle hotelophold før og efter jagten,
samt drikkepenge.
Trofæafgifter for nedlagte trofæer efter trofæprislisten.
Tillæg pr. dag hvis man ønsker at ændre eller
kombinere en duedag med ande, gåse, guineafowl
og frankolinjagt, inkl. hunde og drivere:
Kun muligt i maj til ultimo august......... DKK       760,-

Alle priser er baseret på kursen 0,38 kr. pr. Rand

Downloads

Klik her for at downloade PDF tilbud - fuglejagt
Download
Klik her for at downloade PDF tilbud - fugle og trofæjagt
Download

Har du spørgsmål?

Søren Sørensen
Tlf: +45 76 70 41 00
Mobil: + 45 21 22 75 70
soeren@buhlsjagtrejser.dk

Få et uforpligtende tilbud på denne Jagtrejse

Kontaktinformation
Kommentarer
Hvornår vil du afsted?
Antal jægere
Kontakt os med en anden rejseforespørgsel
Et eller flere af de påkrævede felter er ikke udfyldt.
Tak for din henvendelse. Vi vender tilbage til dig hurtigst muligt.
Der skete en fejl. Kontakt os venligst  her