Muflonjagt Walbrzych i Polen
Et meget kuperet og utroligt smukt revir og desuden et af de absolut bedste muflon revirer i Polen. Jagten kan med fordel kombineres med kronhjorte, hinder/kalve og vildsvin.
DKK 7.485
pr. personReviret
Indkvartering
Priser
Downloads
Reviret
Revirbeskrivelse:Et meget kuperet og utroligt smukt revir, som tilsammen består af 6.180 ha., hvoraf de 3.150 ha. er blandet løv- og nåleskov og resten er marker og enge med mange større og mindre remisser. Reviret hører ikke til blandt de største, men UBETINGET til blandt de bedste muflonrevirer i Polen og er stedet, hvor der hvert år nedlægges muflon med trofæ størrelser omkring de 85 cm. Udover en særdeles god muflon bestand, har reviret også til tider en god kronvildt- og vildsvinebestand. Jagten på muflon vil ofte foregå som morgen og eftermiddagsjagt ved anstandsjagt kombineret med pürsch, alt efter den enkelte jagtgæsts ønsker. Igennem mere end 20 år har ingen af vore jægere forladt stedet uden at have nedlagt muflon.
Afskydning:
Reviret afskyder årliget ca. 20 væddere med trofæger på mellem 65 til 85 cm.
Periode:
Bedste tidspunkt for jagten er, når der er sne i højderne. De vil helst have jægere i brunsten i oktober/november, hvor alle har fået deres mufloner.
Jagttid på vædder 01.10 til 28.02 og på hundyr 01.10 til 15.01. Januar/februar er der normalt for meget sne, og da der er store ski sportsteder vil man helst ikke jage i de måneder, kun hvis der er ikke er sne.
Indkvarteringen:
Indkvarteringen får 4 ”stjerner”.
Meget god og hyggelig indkvartering på hyggeligt hotel lidt nord for Walbrzych. Indkvarteringen er beliggende nær jagtområderne. Opholdet er med helpension og god forplejning.
Transport og afstande til indkvarteringen:
Fra grænseovergang Forst/Olszyna: 170 km
Fra Wroclaw lufthavn: 80 km
Indkvartering
Indkvarteringen:
Indkvarteringen får 4 ”stjerner”.
Meget god og hyggelig indkvartering på hyggeligt hotel lidt nord for Walbrzych. Indkvarteringen er beliggende nær jagtområderne. Opholdet er med helpension og god forplejning.
Priser
Jagtens forløb:
- dag Ankomst til reviret til frokost og på jagt om aftenen
- dag Jagt morgen og aften
- dag Jagt morgen og aften
- dag Jagt morgen og aften
- dag Jagt morgen og afrejse efter morgenmad
Eventuelle tillæg/fradrag:
Kørsel i reviret € 60,- pr. dag pr. jæger
Tillæg for enkeltværelse pr. døgn DKK 110,-
Afregning af trofæafgifter
Drikkepenge ca. € 10-15,- pr. dag.
Tillæg ved mindre end 3 personer i gruppen: DKK 200,- pr. jæger
Trofæafgifter for muflon væddere:
Trofæerne opmåles på ydersiden af hornene og beregnes ud fra gennemsnitslængden.
Ønsker man at hjembringe skind fra vædder, får og lam betales særskilt herfor.
Afskydningsafgifter for muflon får og lam:
Afskydningsafgifter for kronvvildt:
Afskydning af vildsvin:
Unggrise og søer afregnes efter opbrækket vægt:
Afskydning af keiler:
Keilere med hjørnetænder på 14,00 cm og derover afregnes efter tændernes gennemsnitslængde målt udvendigt:
Downloads
Har du spørgsmål?

