Maral og Ibex jagt i Karasay Tian Shan Kazakhstan
Jagtområderne findes i den syd/østlige del af Kasakhstan. Der jages helt op mod grænsen til Kina. Områderne er normalt bjergterræn med smalle stykker skov, der gennemskæres af små floder og vandløb. Der jages hovedsageligt på de højere liggende dele af skovområderne op til omkring trægrænsen i 2.500 – 2.800 meters højde, hvor Maralhjorten ynder at opholde sig. At høre jagtføreren kalde en voksen Maral hjort, er en af de største jagtoplevelser man kan opleve – det er ikke ualmindeligt, at man høre 6-8 Maral hjorte på samme tid.
DKK 46.400
pr. personReviret
Indkvartering
Priser
Downloads
Reviret
Jagtområderne findes i den syd/østlige del af Kasakhstan. Der jages helt op mod grænsen til Kina. Områderne er normalt bjergterræn med smalle stykker skov, der gennemskæres af små floder og vandløb. Der jages hovedsageligt på de højere liggende dele af skovområderne op til omkring trægrænsen i 2.500 – 2.800 meters højde, hvor Maralhjorten ynder at opholde sig. At høre jagtføreren kalde en voksen Maral hjort, er en af de største jagtoplevelser man kan opleve - det er ikke ualmindeligt, at man høre 6-8 Maral hjorte på samme tid. Jagten foregår til hest, indtil vildtet er spottet – herefter pürsches der. Heste bruges intensivt i forbindelse med jagten og man kan forvente at skulle ride 8-10 timer om dagen, samt lange gåture. Man kan i perioder, hvor hjorten er svær at jage, komme ud for, at man ikke kommer ned i hovedlejren hver dag. I disse situationer spises og overnattes ude i små hytter eller telte. Disse flycamps ligger normalt i ca. 2.000 meters højde. Alene dette gør jagten fysisk krævende og de fleste tænker ikke over, hvad det kræver at sove i telt når det er meget koldt. Her er tale om en fysisk krævende jagt og den kan kun anbefales, hvis man er i god fysisk form. Gennem de sidste 18 år har vores partner haft 80-90% succesrate på Maral med en gennemsnitsstørrelse på 9-11 kilo og 95% for Ibex med en gennemsnitsstørrelse på 120 cm. Jagtområdet er beliggende ca. 6-7 timers kørsel fra Almaty.
Afskydning:
I Karasay-Tian Shan jages Maral, Ibex og eventuelt Sibirisk Råbuk.
Periode:
Maralhjorten er jagtbar i perioden fra 15. september og frem til den 5. oktober og kan i hele perioden kombineres med Ibex og Sibirisk Råbuk.
Indkvartering
Lejren er jagthuse, telte eller yurter. De er rene, varme og komfortable men har ingen moderne bekvemmeligheder. De er udstyret med varmeovne og senge. Der er et separat stort telt til spisestue og et til brusebad. Hovedlejren er beliggende i 1000-1300 meters højde. Du vil blive serveret god mad og service er høj. Der er generatorer i campen, så det er muligt at få opladt sit elektriske udstyr.
Transport til jagtområdet:
Dag 1 - Afrejse fra Kastrup med fly
Dag 2 - Ankomst til Almaty og derefter transport i bil til reviret
Dag 3 til 13 - 11 dages jagt
Dag 14 - Transport tilbage til Almaty og overnatning
Dag 15 - Flyrejse tilbage til København.
Priser
Prisberegning pr. jæger:
11 jagt/camp dage med jagtføring
12 dages ophold med helpension.
Nødvendige tilladelser, afkogning og saltning af skind
Veterinærpapirer
Transport fra og til lufthavn
Al transport på reviret
samt én tolk i lejren.
Pris i alt pr. jæger..................... DKK 46.400,-
Eventuelle tillæg/fradrag:
Flybillet til Almaty (fra ca. DKK 3.500),
Hjemtransport af trofæer
Forsikringer
Drikkepenge
Eventuelle overnatninger i Almaty før og efter jagten
Trofæafgifter se trofæprislisten:
Trofæafgifter se trofæprislisten:
Maral hjort
Op til 12 kg............................... DKK 29.900,-
12,1 til 13 kg.............................. DKK 35.700,-
13,1 til 14 kg.............................. DKK 42.000,-
14,1 til 15 kg.............................. DKK 46.850,-
15,1 til 16 kg.............................. DKK 53.900,-
16 kg og derover....................... DKK 63.500
Ibex
Op til 109,9 cm........................... DKK 15.500,-
110 – 114,9 cm............................ DKK 18.250,-
115 – 119,9 cm............................ DKK 22.200,-
120 – 124,9 cm........................... DKK 25.400,-
125 – 129,9 cm........................... DKK 29.800,-
130 – 134,9 cm........................... DKK 31.750,-
135 – 139,0 cm........................... DKK 34.900,-
140 – og større........................... DKK 39.700,-
2.ibex – op til 119,9 cm............... DKK 25.900,-
2. ibex – uanset størrelse .......... DKK 31.000,-
Sibirisk Råbuk uanset str. ........... DKK 12.300,-
Ulv uanset str.............................. DKK 11.000,-
Cites til Ulv.................................. DKK 1.500,-