Ibex jagt i Karasay Tian Shan Kazakhstan
Jagtområderne findes i den syd/østlige del af Kasakhstan. Områderne er normalt bjergterræn med smalle stykker skov, der gennem¬skæres af små floder og vandløb. Der jages hovedsageligt på de højere liggende plateauer, hvor Ibex`en ynder at opholde sig. Ibexen opholder sig normalt over trægrænsen og der jages i op til omkring 3.500 m højde.
DKK 46.400
pr. personReviret
Indkvartering
Priser
Downloads
Reviret
Jagtområderne findes i den syd/østlige del af Kasakhstan. Områderne er normalt bjergterræn med smalle stykker skov, der gennem¬skæres af små floder og vandløb. Der jages hovedsageligt på de højere liggende plateauer, hvor Ibex`en ynder at opholde sig. Ibexen opholder sig normalt over trægrænsen og der jages i op til omkring 3.500 m højde. Jagten foregår til hest, indtil vildtet er spottet – herefter pürsches der. Man kan i perioder, hvor ibex`en er svær at jage, komme ud for, at man ikke er nede i hovedlejren hver dag. I disse situationer spises og overnattes ude i små hytter eller telte. Disse flycamps ligger normalt i ca. 2.000 m´s højde. Alene dette gør jagten fysisk kræv¬ende og de fleste tænker ikke over, hvad det kræver at sove i telt når det er meget Her er tale om en fysisk krævende jagt og den kan kun anbefales, hvis man er i god fysisk form. Gennem de sidste 18 år har vores partner haft 95% succesrate på Ibex med en gennemsnitsstørrelse på 120 cm. Jagtområdet er beliggende ca. 6-7 timers kørsel fra Almaty.
Afskydning:
I Karasay-Tian Shan jages Ibex
Periode:
Ibex er jagtbar i perioden fra den 1. august og frem til den 15. november.
Indkvartering
Lejren er jagthuse, telte eller yurter. De er rene, varme og komfortable men har ingen moderne bekvemmeligheder. De er udstyret med varmeovne og senge. Der er et separat stort telt til spisestue og et til brusebad. Hovedlejren er beliggende i 1000-1300 meters højde. Du vil blive serveret god mad og service er høj. Der er generatorer i campen, så det er muligt at få opladt sit elektriske udstyr.
Transport til jagtområdet:
Dag 1 - Afrejse fra Kastrup med fly
Dag 2 - Ankomst til Almaty og derefter transport i bil til reviret ca. 400 km
Dag 3 til 7 - 5 dages jagt efter Ibex
Dag 8 - Transport tilbage til Almaty og overnatning
Dag 9 - Flyrejse tilbage til København.
Priser
Prisberegning pr. jæger:
5 jagt/camp dage med jagtføring
6 dages ophold med helpension.
Nødvendige tilladelser, afkogning og saltning af skind
Veterinærpapirer
Transport fra og til lufthavn
Al transport på reviret
samt én tolk i lejren.
Pris i alt pr. jæger..................... DKK 29.250,-
Eventuelle tillæg/fradrag:
Flybillet til Almaty (fra ca. DKK 3.500),
Hjemtransport af trofæer
Forsikringer
Drikkepenge
Eventuelle overnatninger i Almaty før og efter jagten
Trofæafgifter se trofæprislisten:
Trofæafgifter se trofæprislisten:
Ibex
Op til 109,9 cm........................... DKK 15.500,-
110 – 114,9 cm............................ DKK 18.250,-
115 – 119,9 cm............................ DKK 22.200,-
120 – 124,9 cm........................... DKK 25.400,-
125 – 129,9 cm........................... DKK 29.800,-
130 – 134,9 cm........................... DKK 31.750,-
135 – 139,0 cm........................... DKK 34.900,-
140 – og større........................... DKK 39.700,-
2.ibex – op til 119,9 cm............... DKK 25.900,-
2. ibex – uanset størrelse .......... DKK 31.000,-
Sibirisk Råbuk uanset str. ........... DKK 12.300,-
Ulv uanset str.............................. DKK 11.000,-
Cites til Ulv.................................. DKK 1.500,-
Har du spørgsmål?
